05.05.2021 | Elena Gemzová
Diskusie v slovenskom pracovno-právnom rámci, ktoré sa otvárajú okolo potreby zavádzania vyššieho počtu skrátených pracovných úväzkov, zatiaľ úplne opomínajú tému tzv. job sharingu, teda zdieľania jedného plno úväzkového pracovného miesta dvoma alebo viacerými zamestnancami.
Ide pritom o riešenie, ktoré elegantne prepája potrebu zamestnávateľa po výkone z plného úväzku a aktuálne potreby zamestnancov v oblasti work life balance.
Delené pracovné miesto vytvoríte tak, že s každou zo zúčastnených strán v prvom rade spíšete pracovnú zmluvu na skrátený úväzok. Následne s nimi podpíšete dohodu o pridelenie na zdieľané pracovné miesto. Výhodou pre vás ako zamestnávateľa je, že si zamestnanci zdieľajúci jednu pozíciu koordinujú činnosti medzi sebou, predstavujú pre vás jeden celok.
Ak sa rozhodnete pre dve samostatné zmluvy na skrátený úväzok a nebudete ďalej riešiť dohodu o pridelení na zdieľané miesto, je to z pracovnoprávneho pohľadu v poriadku. Treba však počítať s tým, že títo dvaja (či viacerí) zamestnanci vystupujú vo vzťahu k vám ako samostatné jednotky, koordinácia činností, prideľovanie úloh bude vaša zodpovednosť voči každému jednému z nich.
Vyššou produktivitou. Aj keď to možno nie je zrejmé na prvý pohľad, pri rovnakých mzdových nákladoch môžete získať od dvoch ľudí na jednej pozícii viac ako od jedného. Hlavnou príčinou je jav známy ako sociálna facilitácia, čo znamená, že výkon človeka sa zvyšuje už len prítomnosťou iných osôb.
Uplatňuje sa aj pri prácach vo väčších tímoch, tam ale okrem sociálnej facilitácie môže prítomnosť ďalších členov skupiny spôsobovať aj sociálne zaháľanie, ktorý je charakterizované naopak znížením výkonu jednotlivca (členovia skupiny sa tzv. “vezú”).
V prípade job sharingu je spravidla práca delená iba medzi dvoch zamestnancov. Prítomnosť druhej, partnerskej osoby a zároveň pravidelná supervízia zo strany nadriadeného sociálne zaháľanie z podstaty veci znemožňujú. Od svojich zamestnancov tak získate:
Zvýšené náklady sa ale môžu prejaviť v materiálnom zabezpečení, tzn. notebooky, pracovné stoly a pod., ale aj v oblasti firemných benefitov, školení či nákladov na zaučenie.Pochopiteľne, aj táto forma zamestnávania má svoje pre a proti. Najčastejšou námietkou zo strany zamestnávateľov je otázka zvýšených nákladov. Pokiaľ ide o mzdy, nemusí k nákladom navyše vôbec dochádzať. Tak, ako rozdelíte pracovnú náplň či pracovný čas, môžete rozdeliť aj mzdy.
V prvom rade bude potrebné rozhodnúť, aký model rozdelenia práce je pre konkrétnu pozíciu vhodný. Keď je reč o job sharingu, väčšina ľudí si predstaví rozdelenie pracovnej doby na dva úväzky: každý po štyri hodiny s tým, že pracovná náplň zostáva rovnaká pre oboch partnerov.
Podľa Joan Williams, profesorky práva na University of Carolina a zakladateľky Center of WorkLife Law je možné prakticky akúkoľvek pozíciu rozdeliť. Dôležité je pritom brať do úvahy povahu práce a nastaviť vyhovujúci model. Vyššie uvedený príklad s rozdelením podľa času sa nazýva dvojičkový (alebo twins) a je považovaný za najjednoduchší. Niektoré zdieľané pozície umožňujú delenie práce na základe prevzatia zodpovednosti za konkrétne úlohy alebo kompetencie. Vtedy ide o tzv. ostrovný model.
Po dohodnutí modelu spolupráce nastavte spoločne ďalšie parametre vzájomnej spolupráce. Tie najdôležitejšie sú tu:
Zdieľanie pracovného miesta môžete ako riešenie využiť v mnohých situáciách, ktoré vás ako zamestnávateľov postavia pred komplikované voľby. Okrem spomínaných prípadov zamestnancov, ktoré mimo práce plnia ešte iné úväzky (štúdium, starostlivosť a pod.) môže ísť aj o špecifické dočasné situácie, napr. pri odchode zamestnanca z firmy a súčasne potreby zaúčania nového.
Odchádzajúci zamestnanec dostane priestor na riešenie svojej ďalšej kariéry, či iných záležitostí, prichádzajúci zamestnanec postupne získava know how priamo od svojho predchodcu, ktorý je mu k dispozícii. Vy ako zamestnávateľ získavate plynulý a hladký presun kompetencií. Job Sharing je výborným nástrojom pri zlaďovaní potrieb zamestnávateľov aj zamestnancov. Dobre implementovaný vám poslúži prakticky v akýchkoľvek podmienkach.